رنگ کوره ای پودری و مایع

کوره پخت رنگ پودری الکترو استاتیک

 رنگ کوره ای چیست؟
رنگ کوره ای نوعی  پوشش صنعتی از مواد شیمیاییست که پس از پاشش بر سطح قطعه توسط حرارت سخت و یکپارچه میشود. رنگ کوره ای، غالباً به صورت تک لایه ای پوشش داده می‌شود و کاربردهای متنوعی از جمله در صنایع اتومبیل سازی، صنایع فلزی، لوازم خانگی، کابینت سازی و … دارد.

از ویژگی‌های بارز رنگ کوره ای مقاومت بسیار بالای آن در برابر عوامل خارجی مثل عوامل جوی، شوینده ها و … می باشد. رنگ‌های کوره‌ای شامل انواع مایع و پودری الکترواستاتیک می‌باشد.

رنگ کوره ای مایع چیست؟

این نوع رنگ همانطور که از اسم آن پیداست، رنگ به حالت مایع بوده و به صورت کمپرس شده و یا پیستوله بر روی سطح مورد نظر پاشیده شده و به وسیله حرارت کوره پخته می شود.

هر نوع رنگ دما و زمان خاصی برای پخته شدن نیاز دارد تا نتیجه مطلوب از آن حاصل شود.

به طور کلی رنگ هایی با پایه روشن، دمای پایین و زمان بیشتری برای پخته شدن لازم دارند و رنگ هایی با پایه تیره دمای بالا و زمان کمتری را برای حرارت دیدن و آماده شدن لازم دارند.

باید خاطر نشان کنیم تنها زمانی میتوان بهترین نتیجه را از رنگ کوره‌ای گرفت که با نظر و توصیه تولید کننده رنگ، دما و زمان را اعمال کنیم.

paint shop057

رنگ کوره ای پودری الکترو استاتیک چیست؟

رنگِ کوره ای پودری الکترو استاتیک به صورت پودر خشک توسط ابزار خاص بر روی قطعه اعمال شده و در دما و زمان مشخص پخت می‌گردد.

دما و زمان در رنگ کوره ای پودری متفاوت می باشد. زمان تقریبی بین ۱۰ تا ۱۸ دقیقه و دما بین ۱۸۵ تا ۲۳۰ درجه سانتیگراد متغیر است.

برای رنگهای روشن برای اینکه از زرد شدن رنگ ممانعت شود، دمای کوره را پایین آورده و زمان را افزایش می‌دهند.

در رنگ‌های تیره نیز، از دمای و حرارت بالا و زمان پایین استفاده می‌کنند.

رنگِ کوره ای پودری بهترین گزینه برای رنگ آمیزی در صنایع فلزی به شمار می رود.

paint shop056

مزایای رنگ کوره ای چیست؟

رنگ‌های کوره‌ای قابلیت تمیزکاری آسان و راحتی دارند و در مقابل نفوذ گرد و غبار و لکه های ناشی از روغن و چربی دارای مقاومت بالایی می‌باشند و چنانچه سطوح فلزی رنگ شده آلوده شوند، به راحتی با یک پارچه مرطوب تمیز می گردند.

وسایل رنگ شده با رنگِ کوره ای سطوح یکنواخت و غیر متخلخل دارند و این ویژگی باعث می شود که در برابر نفوذ باکتری و ویروس ها و موجودات ذره بینی مقاوم باشند.

نتیجه رنگ آمیزی با رنگ کوره ای، ظرافت بالا، زمان کوتاه برای خشک شدن و ایجاد یک سطح صاف و بی عیب و نقص خواهد بود.