رنگ کوره ای مایع

رنگ کوره ای مایع

رنگ کوره ای مایع


رنگ کوره ای مایع

رنگ کوره ای مایع چیست؟

این نوع رنگ بصورت مایع و در ظروف گالنی در بسته عرضه می شود، و به وسیله هوای تامینی از کمپرسور و پیستوله بر روی قطعه مورد نظر پاشیده می شود.

سپس در کوره قرار داده می شود و با حرارت کوره پخته می شود.

هر رنگی برحسب نوع، دما و زمان حرارت گیری مخصوص برای سخت شدن دارد که باید توجه زیادی به این موضوع کرد. و بهترین مرجع برای یافتن این موضوع مراجعه به منابع و کاتالوگهای کارخانه سازنده میباشد .

رنگ کوره ای مایع
رنگ کوره ای مایع

معمولا بر روی بسته بندی رنگ ها مقدار درجه گرما به سانتی گراد و زمان به دقیقه درج شده است.

معمولا رنگ های روشن دمای پایین و زمان بیشتر و رنگ های تیره دمای بالا و زمان کمتری به صورت نسبی نیاز دارند.

رنگ اپوکسی هوا خشک همان رنگ مایع است که با پیستوله پاشیده می شود و در تماس با هوا خشک می شود و در کوره قرار داده نمی شود و از 2 ماده :پایه (Base) که رزین اصلی است و مکمل (Hardner) که سخت کننده است تشکیل یافته است.

نسبت مخلوط کردن هاردنر به رزین بر روی گالن آن نوشته شده است.

یکی از نوع رنگ هایی که خواهان زیادی دارد و اکثر مشتریان در سفارشات خود آن را ترجیح می دهند رنگ کوره ای مایع است.

اگر از نظر قیمتی بخواهیم این نوع رنگ را با رنگ های دیگر مقایسه کنیم باید بدانید که این نوع رنگ کاری هزینه معقولی نسبت به سایر رنگ ها دارد. در عین حال که قیمت خیلی بالایی هم ندارد از کیفیت خوبی برخوردار است و در برابر عوامل داخلی و خارجی بسیار مقاوم است.

این نوع رنگ به صورت مایع و در ظروف گالنی عرضه می شود. همانند سایر رنگ های مایع توسط هوای فشرده کمپرسور و پیستوله بر قطعه پاشیده شده و با حرارت کوره پخته می شود.

هر فرمول رنگ، دما و زمان مخصوص به خود را برای سخت شدن نیاز دارد که معمولاً بر روی محصول مقدار درجه گرما به سانتیگراد و زمان به دقیقه درج شده که 115 تا 140 درجه و از 11 تا 17 دقیقه برای رنگ های مایع الکیدی و اکریلیک اپوکسی و رنگ های مایع اکریلیک امین 180 درجه و تا 40 دقیقه هم تحت حرارت قرار می گیرند.

رنگ کوره ای مایع
رنگ کوره ای مایع

بهترین نتیجه را زمانی به دست می آوریم که طبق سفارش سازنده، دما و زمان را اعمال کنیم. در کل رنگ های روشن دمای پایین و زمان بیشتر و رنگ های تیره دمای بالا و زمان کمتر نیاز دارند. اگر نیازی به پوششی مقاوم مانند رنگ کوره ای داشتیم اما کوره در اختیار نبود و یا قطعه بزرگتر از کوره بوده و در آن جا نمی گرفت، می توانیم از رنگ دو جزئی اپوکسی هواخشک استفاده کنیم که رنگ مایع است و با پیستوله پاشیده می شود و بدون نیاز به کوره در تماس با هوا خشک می شود و از 2 ماده جدا تشکیل شده است:

1. بیس که رزین اصلی است.

2. هاردنر که سخت کننده است و هر چه درصد هاردنر بیشتر باشد رنگ زودتر خشک می شود و زمان کمتری برای پاشیدن دارید.

دو جزء گفته شده را با تینر مخصوص اپوکسی رقیق می کنند. مقدار و نسبت مخلوط کردن هاردنر به رزین بر روی گالن آن نوشته و پس از مخلوط کردن و رقیق کردن باید بلافاصله توسط کمپرسور و پیستوله پاشیده شود. 6 ساعت بعد خشک و پس از 24 ساعت کاملاً سخت و مقاوم می شود. البته از نظر قیمت کمی بالاتر از رنگ کوره ای است.

رنگ کوره ای مایع
رنگ کوره ای مایع